Menu

Materská dvakrát: Pracujúci otec poberajúci materskú

Vedeli ste, že materskú môžete poberať dvakrát na to isté dieťa? Najprv matka a potom otec, pričom otec môže naďalej pracovať.

Dnes už nie je novinkou že na materskú môže nastúpiť aj otec. Čo však už je menej známe je fakt, že je možné materskú poberať na to isté dieťa dvakrát a to tak, že sa rodičia na materskej „prestriedajú“. Otec môže na materskú nastúpiť najskôr v čase keď dieťa dovŕši 6 týždňov. Nemusí však nastúpiť hneď po šiestich týždňoch, ale môže aj neskôr – má na to tri roky. Čiže v praxi to znamená, že najprv môže byť na materskej matka a po ukončení jej materskej (hneď alebo až neskôr) môže na materskú nastúpiť otec (nemôžu byť súčasne). Otec môže navyše aj ďalej pracovať (teda by bol na materskej len formálne), avšak nie na tú istú pracovnú zmluvu ako pracoval doteraz. To znamená, že buď bude počas materskej pracovať pre iného zamestnávateľa, alebo pre toho istého ale na inú zmluvu. V praxi to teda môže znamenať aj to, že otec by naďalej pracoval u svojho zamestnávateľa ako doteraz, len sa dohodnú na inej (dočasnej) zmluve (napr. zmluva o vykonaní práce, alebo zmluva s inou pracovnou pozíciou, atď.). Živnostníkov (SZČO) sa toto netýka a oni môžu pracovať tak ako doteraz naďalej bez obmedzení.

Podobne je to aj v ČR

Podobne je to aj v Čechách (líši sa to len v detailoch), takže otcovia pracujúci v Českej republike môžu taktiež využiť túto výhodu.

Užitočné linky kde sa dozviete viac detailov

Materská dvakrát: Pracujúci otec poberajúci materskú
4   (6 hlasov)
Značky:,

Komentovať